Türkçe makaleler

Drama Öğretmenin Yeterlilikleri – Dr. Ayşe OKVURAN

Ankara Üniversitesi Egitim Bilimleri Fakültesi,Ilkögretim Bölümü, Sinif Ögretmenlgii Anabilim Dali Ögretim Görevlisi Ankara Üniversitesi Egitim Bilimleri Fakültesi Dergisi (2003), 36(1-2): 81-87. ÖZET Bu çalismada drama ögretmeninin sahip olmasi gereken yeterlilikler/beceriler incelenmektedir. Drama ögretmeni drama literatürü ve drama tarihi bilgisine, drama deneyimine, edebiyat bilgisine, olumlu bir atmosfer yaratabilme becerisine, dogaçlamayi manipüle etme vb. pek çok Devamini Oku..

Dramatik Egitim: Amaç mi? Araç mi? – Yrd.Doç.Dr.Tülin Saglam

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Cografya Fakültesi Tiyatro Bölümü TİYATRO ARASTIRMALARI DERGISI Haziran 2004 , Sayi: 17 SAYFA:4-21 ÖZET Egitimde oyun ve tiyatronun yöntem ve araçlarindan yararlanarak dramatik bir ortamin yaratilmasi, dogaçlama oyunlari kullanarak çocuga veya gence dogrudan katilim yoluyla ögrenebilecegi, kendini gelistirebilecegi bir ortamin sunulmasi dramatik egitimin temelini olusturur. 20. yüzyilin baslarinda gelismeye baslayan bu egitim anlayisi, degisik Devamini Oku..

Okul Öncesi isitme Engelli Çocuklarin Kaynastirilmasinda Yaratici Drama Egitimin Kullanilmasi – Yrd. Doç. Dr. Esra ÖMEROGLU

  ÖZEL EGITIM DERGISI 1992 1 (2). 31 – 33 Bilindigi gibi entegrasyon veya kaynastirma, özürlü çocuklar ile normal gelisim gösteren çocuklarin, uygun egitim programlari ve düzenlemeleri içinde birlestirilmesidir (Metin. 1989). Bu birlestirme programlari içinde, üzerinde durulmasi gereken en önemli nokta belki de iletisim becerilerinin kazandirilmalidir iletisimin belli basli ögesi konusmadir. Konusma ise isitme yolu ile kazanilir. Dogustan veya sonradan isitme yetenegini Devamini Oku..

Yaratici Dramanin Isitme Engellilerin Sosyal Becerilerinin Gelisimine Etkisi – Fatma Önalan Akfirat

  Milli Egitim Bakanligi Ankara Üniversitesi Egitim Bilimleri Fakültesi Özel Egitim Dergisi 2004, 5 (1) 9-22 Özet Bu çalismanin amaci, yaratici drama yöntemi ile hazirlanan sosyal beceri egitimi programinin, isitme engellilerin sosyal becerilerinin gelisimine etkisini arastirmaktir. Arastirmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanilmistir. Deneysel çalismalarda önemli bir karistirici degisken olan “Hawthorne etkisi”nin kontrol edilmesi önemlidir ve bu etkiyi Devamini Oku..

Müzik Eğitiminde Yaratıcılığı Geliştiren Yöntem ve Yaklaşımlar – Öğr. Gör. Elif TEKİN GÜRGEN

  Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bilimleri Bölümü. Izmir.E-posta: elif.tekin@deu.edu.tr Egitim Fakültesi Dergisi Cilt : 7 Sayi:12 , s:81-93. Güz 2006 Özet Yaraticiligin gelismesine en fazla olanak saglayan sanat dallarindan biri olan müzik egitimi, ülkemizin ihtiyaç duydugu yaratici bireylerin yetismesi açisindan oldukça önemlidir. Bu konuda müzik ögretmenlerine büyük görev düsmektedir. Müzik ögretmenlerinin, yaraticiligin gelismesini Devamini Oku..

Eğitimde Drama ve Engelli Çocuklar – Mübeccel Gönen

  Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Y.O.Çocuk Gelisimi ve Egitimi Bölümü Ögretim Üyesi Bilim ve Aklin Aydinliginda Egitim Dergisi MAYIS 2003  |  YIL : 4 |  SAYI : 39 Ögrenmenin temel sartlarindan birisi etkinliktir ve birey etkin oldugu sürece daha iyi ögrenir. Dramatik oyun bireyin etkin oldugu ve üzerinde prova yapilmayan bir gösteridir. Yurdumuzda yaratici drama normal egitim programlari ile bütünlesmeye baslamistir.Ancak özel egitim gerektiren çocuklarda pek Devamini Oku..

Yaratıcı Drama – Nilgün Tuluk

  Ankara Üniversitesi Egitim Bilimleri Enstitüsü, Yaratici Drama Bölümü PiVOLKA, (2004). 3 (15), 10-12. Türkçe’de tam bir karsiligi bulunmayan “drama” sözcügü, Yunanca’da yapmak, etmek, eylemek anlaminda kullanilan “dran” sözcügünden türetilmistir. Yine, Yunanca bir sözcük olan “dramenon”un seyirlik olarak benzetmecisi biçimindeki kullanimi “drama”nin eylem anlamini üstlenir (1). Tiyatro bilimi çerçevesi içinde drama; özetlenmis, Devamini Oku..

Bertolt Brecht’ in Öğretici Oyunlarının “Eğitimde Drama” ve “Sahneleme” Yöntemleri – Ögrt. Gör. Dr. Ruken Akar Vural

  Bertolt Brecht’ in Öğretici Oyunlarının “Eğitimde Drama” ve “Sahneleme” Yöntemleri Temelinde Hazırlanan İki Farklı Programin Ortaögretim Hazırlık SınıfıÖğrencilerinin Eleştirel Düşünmeye Yönelik Tutumlarına Etkisi Yaratici Drama Dergisi (2006) Cilt 1,Sayı 1, Sayfa:131-148. Özet Bu yari deneysel çalismada, Ortaögretim hazirlik sinifi ögrencilerinin elestirel düsünmeye yönelik tutumlarina egitimde drama ve sahneleme yöntemlerinin etkisinin Devamini Oku..

Bringing Life To EFL Classes By Creative Drama – Filiz Rizaoglu

  Yaratici Drama Dergisi (2006) Cilt 1,Sayı 1, Sayfa:99-114. Abstract Creative Drama is an informal and improvisational form of drama, created by the participants. As a teaching tool it blends well with the teaching of English as a foreign language. Taking into consideration the monotony and artificiality in the traditional learning settings, the strong link of creative drama with the real world and daily life makes it one of the most effective and communicative methods of language Devamini Oku..

Okul Öncesi Dönemde Toplumsal Yasam Becerilerinin Kazandirilmasinda Yaratici Dramanin Kullanimi – Yrd. Doç. Dr. Ismail Güven

  Yaratici Drama Dergisi (2006) Cilt 1,Sayı 1, Sayfa:99-114. Özet Bu çalismanin amaci okulöncesi egitim de toplumsal yasam becerilerinin kazandirilmasina yönelik etkinlikler ve yaratici drama çalismalarinin bu etkinliklerde kullanilmasini tartismaktir. Yaratici drama, kendine özgü teknikler ve çalisma biçimiyle, çocuklarin dogal dili olan oyunu da kullanarak, toplumsal yasam becerilerine yönelik etkinliklerin ele alinip islenmesinde okulöncesi dönemde en iyi ise Devamini Oku..